UMKC Alumni Awardees

Click here to view 2012 awardees.

Click here to view 2011 awardees.


1949 - 2010 ALUMNI AWARDEES


Award Year

First Name

Last Name

UMKC Award

School

1949

Nicholas

Hunter

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1949

Albert

Ridge

School of Law - Alumni Achievement

Law

1949

Gordon

Teall

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1949

Ruth

Warrick

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1950

Samuel

Dew

School of Law - Alumni Achievement

Law

1950

Dwight

Newton

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1950

Mars

Wertzberger

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1951

James

Broaddus

School of Law - Alumni Achievement

Law

1951

Frank

Kelly

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1951

Harry

Smith

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1951

Harry

Sorrels

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1952

George

Hollenback

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1955

Edward

Dillon

School of Dentistry - Alumni Achievement

 

1955

Samuel

Ellison

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1955

Clarence

Gustafson

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1955

Charles

Whittaker

School of Law - Alumni Achievement

Law

1959

John

Clayton

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1959

James

Hazlett

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1959

H.

Janes

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1959

Vivian

Shepherd

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Education

1959

Arthur

Stanley

School of Law - Alumni Achievement

Law

1961

H.

Balsiger Jr.

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1961

James

Benjamin

School of Law - Alumni Achievement

Law

1961

Paul

Bindley

School of Law - Alumni Achievement

Law

1961

Edward

Brown

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1961

Lyda

Browning

School of Education - Alumni Achievement

Education

1961

Laura

Cubbison

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1961

Jane

Davis

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1961

Anthony

Ferrara/DECEASED

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1961

Bill

Fetzer

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1961

Frederic

Glenn

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1961

JoAnn

Gore

School of Education - Alumni Achievement

Education

1961

Allen

Gruebbel

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1961

Ray

Hailey

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1961

Arthur

Hassenflu

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1961

Dan

Hedge

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1961

George

Hicks

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1961

Ronald

Husted

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1961

Harry

Kluttz

School of Education - Alumni Achievement

Education

1961

Ralph

Lopez

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1961

James

Moore

School of Law - Alumni Achievement

Law

1961

Earl

Newton

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1961

Richard

Oliver

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1961

N.

Paton

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1961

Elmer

Pierson

Alumnus/Alumna of the Year

Law

1961

Edwin

Schwarzkopf

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1961

Joseph

Stewart

School of Law - Alumni Achievement

Law

1961

Benjamin

Swofford

School of Law - Alumni Achievement

Law

1961

Hazel

VanDeursen

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1961

Henry

Wurst

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1961

Virginia

Yates

School of Education - Alumni Achievement

Education

1961

Mary

Young

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1961

Betty

Zwilling

School of Education - Alumni Achievement

Education

1962

Willard

Bellinger

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1962

Ruth

Blake

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1962

Russell

Blake

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

 

1962

Hilary

Bush

Alumnus/Alumna of the Year

Law

1962

Thelma

Cisel

School of Law - Alumni Achievement

Law

1962

David

Clark

School of Law - Alumni Achievement

Law

1962

James

Coffin

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1962

Walter

Cook

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1962

S.

Dalen

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1962

John

Lockton

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1962

Labiba

Salah

School of Education - Alumni Achievement

Education

1962

Joseph

Shalinsky

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1962

Thomas

Sims

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Law

1962

Sidney

Smith

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1962

Leo

Sweeney

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1962

Donald

Vandevander

School of Education - Alumni Achievement

Education

1962

Charles

Walthall

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1963

John

Baker

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1963

John

Blomquist

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1963

William

Dawson

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1963

Linda

Engstrom

School of Education - Alumni Achievement

Education

1963

Marvin

Gench

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1963

Gerald

Goforth

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1963

James

King

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1963

Fred

Mahaffey

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1963

James

Trimble

School of Law - Alumni Achievement

Law

1963

William

Waters

School of Law - Alumni Achievement

Law

1963

Virginia

Young

School of Education - Alumni Achievement

Education

1964

Shelton

Bower

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1964

Elizabeth

Boyle

School of Education - Alumni Achievement

Education

1964

Conella

Brown

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1964

Minas

Christian

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1964

John

Dowgray

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1964

Robert

Ferguson

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1964

Shirley

Hill

School of Education - Alumni Achievement

Education

1964

Joseph

Hogsett

School of Law - Alumni Achievement

Law

1964

F.

Millin

School of Law - Alumni Achievement

Law

1964

James

Neff

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1964

Roddy

Osborn

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1964

Jack

Ralston

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1964

Gordon

Ross

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1964

Phillip

Small

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1964

Douglas

Yeager

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1965

Edward

Baird

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1965

Ernest

Fremont

School of Law - Alumni Achievement

Law

1965

Henry

Gardner

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

1965

Howard

Gossage

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1965

Edmund

Haines

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1965

Edward

Nelson

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1965

A.

Schopper

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1965

Lester

Sorenson

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1965

George

Winslow

School of Education - Alumni Achievement

Education

1965

Conn

Withers

School of Law - Alumni Achievement

Law

1965

Edward

Zigler

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1966

Carolyn

Dickson

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1966

John

McGowan

School of Education - Alumni Achievement

Education

1966

Donald

Rogers

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1966

Carl

Sawyer

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1966

Stanley

Siegel

School of Law - Alumni Achievement

Law

1966

Roland

Stromberg

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1966

Lyle

Willits

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1967

Anita

Aldrich

School of Education - Alumni Achievement

Education

1967

Horace

Kimbrell

Bill French Alumni Service Award

Law

1967

Lynn

McCarthy

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1967

Genevieve

Roth

Alumnus/Alumna of the Year

Dentistry

1967

Lewis

Schanker

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1967

Leonard

Sorg

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1967

Leith

Stevens

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1967

R.

Tucker

School of Law - Alumni Achievement

Law

1967

Jarvis

Williams

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1968

Edward

Arn

School of Law - Alumni Achievement

Law

1968

George

Blackwell

School of Education - Alumni Achievement

Education

1968

Lee

Lightner

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1968

Edward

Shurick

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

1968

Paul

Willson

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1969

Robert

Likins

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1969

George

Milne

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1969

Sue

Romann

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

 

1969

Donald

Sewing

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1969

Joseph

Twyman

School of Education - Alumni Achievement

Education

1969

Mathew

Wilson

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1970

Martin

Baier

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1970

Jay

Dillingham

Alumnus/Alumna of the Year

Law

1970

Edward

Farrell

School of Law - Alumni Achievement

Law

1970

L.

Gray

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1970

Robert

Shira

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1970

Jack

Zimmerman

School of Education - Alumni Achievement

Education

1971

Donald

Armacost

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1971

Joseph

Jacobs

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1971

William

Morris

Alumnus/Alumna of the Year

Law

1971

Alma

Price

School of Education - Alumni Achievement

Education

1971

William

Richmond

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1971

E.

Seaver

School of Law - Alumni Achievement

Law

1971

Jack

Wells

Bill French Alumni Service Award

Dentistry

1972

Helen

Billings

School of Education - Alumni Achievement

Education

1972

Myron

Ellison

Bill French Alumni Service Award

Law

1972

Margaret

Hickey-Strubinger

School of Law - Alumni Achievement

Law

1972

Lucile

Hollis

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Education

1972

Dayton

Krajicek

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1972

Jeannette

Lee

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1972

George

Mallams

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1972

Sandra

Warfield

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1973

Hugh

Charles

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1973

Clarence

Kelley

Alumnus/Alumna of the Year

Law

1973

Billie

Mahoney

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1973

Fred

Richmond

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1974

Elmer

Dresslar

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1974

Constance

Nelson

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Education

1974

A.

Rees

School of Education - Alumni Achievement

Education

1974

John

Richmond

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1974

Joseph

Stevens

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1975

Alvin

Brooks

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1975

Kenneth

Gangel

School of Education - Alumni Achievement

Education

1975

Loren

Hughes

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1975

Philip

Jones

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1975

James

Leiter

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1975

Arthur

Stoup

School of Law - Alumni Achievement

Law

1975

Charles

Wheeler

Alumnus/Alumna of the Year

Law

1976

Richard

Carrothers

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1976

John

Chimienti

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1976

Thomas

Cochran

School of Law - Alumni Achievement

Law

1976

Dennis

Hennessy

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1976

Joyce

Smith

School of Education - Alumni Achievement

Education

1976

Howard

Stark

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1976

Paul

Vardeman

Alumnus/Alumna of the Year

Law

1977

Thomas

Barr

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1977

Howard

Dukes

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1977

Don

Jackson

School of Law - Alumni Achievement

Law

1977

Charles

McCarter

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1977

Leonard

Molotsky

School of Education - Alumni Achievement

Education

1977

Leonard

VanCamp

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1979

George

Berry

School of Law - Alumni Achievement

Law

1979

Vinson

Cole

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1979

Norman

Glasscock

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1979

William

Hyland

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

1979

James

Job

Bill French Alumni Service Award

Business&Public Admin

1979

Carlton

Milby

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1979

James

Steele

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1980

Thomas

Brown

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1980

William

Feagans

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1980

Benjamin

Hartwig

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1980

Robin

Humphrey

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1980

Donald

Manford

School of Law - Alumni Achievement

Law

1980

Corky

Pfeiffer

Bill French Alumni Service Award

Arts&Sciences

1980

Thomas

Sicking

School of Education - Alumni Achievement

Education

1980

Frank

Victor

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1981

John

Adams

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1981

Salvatore

Enna

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1981

Joseph

Hollis

School of Education - Alumni Achievement

Education

1981

Kenneth

Rudd

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1981

Walter

Stelmach

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1981

Burton

Wiand

School of Law - Alumni Achievement

Law

1982

James

Avery

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1982

Thomas

Garrison

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1982

Carl

Harris

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1982

Merrill

Joslin

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1982

Truman

Stauffer

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Education

1982

Sidney

Willens

School of Law - Alumni Achievement

Law

1983

Eugene

Butler

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1983

Newton

Campbell

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1983

Harvey

Haynes

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1983

Eathel

Poe

School of Education - Alumni Achievement

Education

1983

Robert

Rhyne

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1983

Norman

Sanders

School of Law - Alumni Achievement

Law

1983

Craig

Stevens

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1984

Robert

Addison

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1984

Clarence

Banks

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

1984

Robert

Chartrand

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1984

Mary

Heim

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1984

James

Hoffman

School of Education - Alumni Achievement

Education

1984

David

Moore

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1984

Timothy

O'Leary

School of Law - Alumni Achievement

Law

1984

Russell

Patterson

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1985

Mary

Frank

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1985

Eva

Frazer

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1985

Thomas

Glenn

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1985

John

Haynes

Bill French Alumni Service Award

Dentistry

1985

Diana

Neve

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1985

Charles

Page

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1985

Thomas

Talbott

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1985

George

Tanaka

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1985

Hans

Tuch

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

1985

Robert

Welch

School of Law - Alumni Achievement

Law

1986

Robert

Brookmeyer

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1986

E.

Calkins

School of Education - Alumni Achievement

Education

1986

Leodis

Davis

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

1986

Richard

Erickson

Bill French Alumni Service Award

Arts&Sciences

1986

Daniel

Hall-Flavin

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1986

James

Harris

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1986

Elizabeth

Lyman

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1986

Linda

Mayo

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1986

Clifford

Parish

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1986

S.

Somers

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1986

Lantz

Welch

School of Law - Alumni Achievement

Law

1987

Jerry

Chambers

School of Education - Alumni Achievement

Education

1987

Joseph

Chancey

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1987

Richard

Drisko

Bill French Alumni Service Award

Dentistry

1987

William

Pickett

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1987

Edward

Robertson

School of Law - Alumni Achievement

Law

1987

Ernest

Sjoblom

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1987

Marcia

Winsky

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1987

Joel

Yates

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1989

Gracia

Bremer

Bill French Alumni Service Award

Pharmacy

1989

Robert

Fain

School of Education - Alumni Achievement

Education

1989

Thomas

Gibbens

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1989

John

Hilmes

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1989

Nevada

Lee

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1989

George

Oestreich

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1989

John

Smith

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1989

Jack

Stewart

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1989

Sydney

Stoeppelwerth

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1989

Linda

Talbott

Alumnus/Alumna of the Year

Education

1989

William

Webster

School of Law - Alumni Achievement

Law

1990

Donald

Armacost

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1990

Sherry

Burns

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

1990

Wilmer

Eames

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1990

Dorothy

Fauntleroy

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1990

Jack

Gant

Bill French Alumni Service Award

Law

1990

Bernie

Olin

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1990

Daniel

Ryken

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1990

Barbara

Sabol

School of Education - Alumni Achievement

Education

1990

Mark

Steele

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1990

Rosalyn

Story

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1990

Robert

Ward

School of Law - Alumni Achievement

Law

1990

Vaneica

Young

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1991

Vicki

Baker

School of Education - Alumni Achievement

Education

1991

Warren

Durrett

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1991

Donald

Fehr

School of Law - Alumni Achievement

Law

1991

Edward

Freeman

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1991

Bert

Hayashi

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1991

David

Hayes

Alumnus/Alumna of the Year

Med School

1991

Judith

Hemberger

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1991

Jamie

Menees

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

1991

L.

Shubert

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1991

Christopher

Sirridge

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1991

Janet

Williams

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1992

Gary

Baker

Bill French Alumni Service Award

Graduate Studies

1992

Perry

Cook

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1992

Fernando

Gaitan

Alumnus/Alumna of the Year

Law

1992

Jo-Anne

Grote

School of Education - Alumni Achievement

Education

1992

Deborah

Jury

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1992

Gerald

Kemner

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1992

James

Osborn

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1992

Lynn

Ray

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

1992

Beth

Smith

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1992

Paul

Steele

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1992

H

Taliaferro

School of Law - Alumni Achievement

Law

1992

Michele

Thompson

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1993

M.

Archer

School of Education - Alumni Achievement

Education

1993

Charles

Carraher

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1993

Kermit

Fendler

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1993

Leonard

Graham

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1993

Forest

Hanna

School of Law - Alumni Achievement

Law

1993

Pamela

Overman

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

1993

Robert

Peterson

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1993

Gary

Salzman

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1993

Larry

Simmons

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1993

Richard

Stilwell

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1993

Willa

Zollar

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1994

Patricia

Caruthers

School of Education - Alumni Achievement

Education

1994

Oliver

Degrate

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1994

Terrence

Dunn

Alumnus/Alumna of the Year

Business&Public Admin

1994

Maithe

Enriquez

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1994

Monica

Farley

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1994

Mary

Guy

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1994

Jacob

Moberly

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1994

LeRoy

Pogemiller

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1994

Christine

Rinck

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1994

James

Sneed

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1994

Herbert

Walton

School of Law - Alumni Achievement

Law

1995

Charles

Cobb

Alumnus/Alumna of the Year

Dentistry

1995

Patricia

Ferris

School of Education - Alumni Achievement

Education

1995

Michael

Fitzgerald

Bill French Alumni Service Award

Law

1995

Thomas

Helm

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1995

Jeanine

Hummell

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1995

Daniel

Jolly

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1995

Ruth

Nylen

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1995

Robert

Obyrne

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1995

Gary

Seabaugh

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Education

1995

Michael

Varady

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1995

Steven

Waldman

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1996

Angela

Bennett

School of Law - Alumni Achievement

Law

1996

Karol

Bennett

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1996

Myra

Christopher

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1996

Donald

Evans

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

1996

Kathryn

Graham

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

1996

Sharlea

Leatherwood

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1996

Donna

McClanahan

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1996

Grant

Merritt

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1996

Annette

Morgan

School of Education - Alumni Achievement

Education

1996

Robert

Regnier

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1996

Craig

Reiss

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1996

Walter

Whalen

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1997

Lance

Banning

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

1997

Joseph

Banowetz

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1997

Cynthia

Barrett

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

1997

Tara

Christensen

Spotlight Alumni Award

Conservatory of Music

1997

Mary

Clark

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1997

James

Dougherty

School of Education - Alumni Achievement

Graduate Studies

1997

Lori

Hill

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1997

James

Hocott

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1997

Earl

Jacobs

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1997

Rose

Levine

Bill French Alumni Service Award

Conservatory of Music

1997

Lisa

Morzel

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

1997

William

Roberts

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1997

Dale

Smith

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1997

Richard

Sprinkle

School of Law - Alumni Achievement

Law

1997

Joy

Wheeler

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1998

Robert

Arnold

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Med School

1998

William

Bucker

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1998

Charles

Dunlap

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1998

Roger

Glenski

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

1998

Stephen

Glenski

Legacy Alumni Award

Pharmacy

1998

Robert

Glenski

Legacy Alumni Award

Pharmacy

1998

John

Glenski

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

1998

Joseph

Glenski

Legacy Alumni Award

Pharmacy

1998

Melissa

Glenski

Legacy Alumni Award

Pharmacy

1998

James

Glenski

Legacy Alumni Award

Med School

1998

Thomas

Glenski

Legacy Alumni Award

Pharmacy

1998

Marilyn

Harrington

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

1998

Shelby

Highsmith

School of Law - Alumni Achievement

Law

1998

Leigh

Klein

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1998

James

Mahoney

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1998

Nancy

Mills

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1998

Larry

Peterson

Alumnus/Alumna of the Year

Dentistry

1998

Janet

Peterson

Legacy Alumni Award

Education

1998

Fred

Pryor

School of Education - Alumni Achievement

Education

1998

Leo

Shalinsky

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1998

Joseph

Tobias

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1999

Barbara

Bailey

Alumnus/Alumna of the Year

Dental Hygiene

1999

Lance

Bear

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

Med School

1999

Charles

Bruffy

Spotlight Alumni Award

Conservatory of Music

1999

Dennis

Giesing

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

1999

Kathleen

Higgins

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

1999

Balaji

Kumar

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

1999

Diana

McClure

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

1999

Kennedy

Merritt

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

1999

Berri

Mitchell

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

1999

Patricia

Nash

School of Education - Alumni Achievement

Education

1999

Ortrie

Smith

School of Law - Alumni Achievement

Law

1999

Catherine

Spong

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

1999

Michael

Weaver

Bill French Alumni Service Award

Med School

1999

Julie

Welch

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

1999

Peter

Wu

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2000

Richard

Barohn

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

2000

Daniel

Bradbury

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2000

Kevin

Dye

Spotlight Alumni Award

Med School

2000

David

Hawes

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

2000

Thomas

Holcom

Bill French Alumni Service Award

Business&Public Admin

2000

Edith

Houston

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

2000

Mark

Lehnhoff

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

2000

Demetra

Logothetis

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

2000

Stanley

McDermott

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

2000

Ann

Mesle

School of Law - Alumni Achievement

Law

2000

Thomas

Miyake

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

2000

Gina

Petelin

Legacy Alumni Award

Med School

2000

Reaner

Shannon

School of Education - Alumni Achievement

Education

2000

Kathleen

Simpson

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

2000

Joseph

Spalitto

Legacy Alumni Award

Dentistry

2000

Anthony

Spalitto

Legacy Alumni Award

Pharmacy

2000

Peter

Spalitto

Legacy Alumni Award

Pharmacy

2000

Jude

Spalitto

Legacy Alumni Award

Pharmacy

2000

Elizabeth

Spalitto

Legacy Alumni Award

Dental Hygiene

2000

Frank

Spalitto

Legacy Alumni Award

Dentistry

2000

Anthony

Spalitto

Legacy Alumni Award

Pharmacy

2000

Pete

Spalitto

Legacy Alumni Award

Dentistry

2000

Stephen

Young

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

2001

Michael

Albano

School of Law - Alumni Achievement

Law

2001

Bruce

Barker

Spotlight Alumni Award

 

2001

Gerry

Barker

Spotlight Alumni Award

Education

2001

Kent

Barnhart

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

2001

Robert

Blanc

Alumnus/Alumna of the Year

Education

2001

Dianne

Cleaver

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2001

Joyce

Clement

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

2001

Steven

Crowl

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

Graduate Studies

2001

John

Dods

School of Law - Alumni Achievement

Law

2001

Adele

Eberhart

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

2001

Brett

Ferguson

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

2001

Murray

Ford

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

2001

Wade

Freeman

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

2001

Rocky

Levell

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

2001

Deanna

Martin

Alumnus/Alumna of the Year

Education

2001

Dayna

Martin

Legacy Alumni Award

Arts&Sciences

2001

Lee

Martin

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

2001

Gene

Martin

Legacy Alumni Award

Law

2001

Wilma

Martin

Legacy Alumni Award

Education

2001

Michael

Martin

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

2001

Laurie

Martin-Schulze

Legacy Alumni Award

Law

2001

Marcia

McCoy

Bill French Alumni Service Award

Nursing

2001

Burnele

Powell

School of Education - Alumni Achievement

Education

2001

Annette

Quick

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

2001

Marianna

Sockrider

Legacy Alumni Award

Med School

2001

Kimberley

Spies

Legacy Alumni Award

Law

2001

Greg

Spies

Legacy Alumni Award

Law

2001

Robert

Ulrich

School of Law - Alumni Achievement

Law

2002

Eric

Anderson

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

2002

Kathryn

Ballou

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

2002

Kimberly

Bray

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

2002

Leonard

Carr

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

2002

Duana

Dralus

School of Education - Alumni Achievement

Education

2002

Kathryn

Hardwick

Legacy Alumni Award

Law

2002

Don

Hite

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

2002

Yvonne

McCay

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

2002

Stephen

Moore

Legacy Alumni Award

Law

2002

Lawrence

Moore

Legacy Alumni Award

Law

2002

Sean

Obrien

School of Law - Alumni Achievement

Law

2002

Anita

Robb

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2002

Gary

Robb

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2002

Roger

Rupp

Alumnus/Alumna of the Year

Dentistry

2002

John

Shepherd

Spotlight Alumni Award

Arts&Sciences

2002

David

Smith

Bill French Alumni Service Award

Arts&Sciences

2002

Nicholas

Smock

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

2002

Thomas

Toth

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

2002

Steven

Wilhelm

Defying the Odds

Arts&Sciences

2003

Angela

Angotti

Legacy Alumni Award

Arts&Sciences

2003

Michael

Brown

Alumni Achievement/Biological Sciences Award Recepient

Biological Sciences

2003

Jonathan

Cohn

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

2003

Frank

Collins

Legacy Alumni Award

Law

2003

Barbara

Collins

Legacy Alumni Award

 

2003

Gerald

Combs

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

2003

Karen

Cox

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

2003

Jamie

Dodd

Legacy Alumni Award

 

2003

Tatiana

Dokoudovska

Spotlight Alumni Award

 

2003

Denise

Farris

Defying the Odds

Law

2003

Debra

Howell

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

2003

Linda

Johnson

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

2003

Janet

Lerner

School of Education - Alumni Achievement

Education

2003

Cindy

Martin

School of Law - Alumni Achievement

Law

2003

Denise

McNerney

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

2003

Joan

Merrihew

Legacy Alumni Award

Education

2003

William

Merrihew

Legacy Alumni Award

Dentistry

2003

Gerald

Ogilvie

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

2003

Terrill

Petri

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

2003

Ruth

Scott

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

2003

Brian

Steele

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

2003

Randall

Updike

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2003

Fredrick

Woodrell

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

2003

Brenda

Woodrell

Legacy Alumni Award

 

2004

Mary

Albers

Legacy Alumni Award

Dental Hygiene

2004

J.

Allen

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

2004

Kay

Barnes

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

2004

David

Bates

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

2004

Diana

Dark

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

2004

Linda

Davidson

School of Education - Alumni Achievement

Education

2004

Linda

Eddy

Bill French Alumni Service Award

Conservatory of Music

2004

Nathan

Granner

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

2004

Josephine

Guastello

Legacy Alumni Award

Arts&Sciences

2004

Cheryl

Guastello

Legacy Alumni Award

 

2004

Joseph

Guastello

Legacy Alumni Award

Arts&Sciences

2004

George

Guastello

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

2004

George

Guastello

Legacy Alumni Award

Pharmacy

2004

Christine

Guastello

Legacy Alumni Award

Law

2004

Elizabeth

Guastello

Legacy Alumni Award

Med School

2004

Thomas

Hyde

School of Law - Alumni Achievement

Law

2004

James

Lammers

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

2004

Salme

Lavigne

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

2004

Steve

Paul

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2004

Martha

Ruddell

Defying the Odds

Education

2004

Bonnie

Saucier

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

2004

Connor

Trinneer

Spotlight Alumni Award

Arts&Sciences

2004

Roman

Tuma

Alumni Achievement/Biological Sciences Award Recepient

Graduate Studies

2005

Cynthia

Amyot

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

2005

Phillip

Babcock

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

2005

Elizabeth

Babcock

Legacy Alumni Award

Arts&Sciences

2005

James

Benson

Alumnus/Alumna of the Year

Arts&Sciences

2005

Kathy

Browne

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

2005

Damon

Bryant

Defying the Odds

Arts&Sciences

2005

Robert

Carpenter

Spotlight Alumni Award

Arts&Sciences

2005

Fernando

Donate

Alumni Achievement/Biological Sciences Award Recepient

Biological Sciences

2005

Sally

Fletcher

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

2005

Harold

Frye

Bill French Alumni Service Award

Education

2005

Mark

Funkhouser

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Graduate Studies

2005

Elizabeth

Gutierrez

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2005

Juana

Hishaw

School of Education - Alumni Achievement

Education

2005

Thomas

Houlehan

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

2005

Dolores

Kitchin

Legacy Alumni Award

Arts&Sciences

2005

Sharon

Lappin

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

2005

Rob

Mayer

School of Law - Alumni Achievement

Law

2005

Mary

Quinn

Legacy Alumni Award

Law

2005

Donald

Quinn

Legacy Alumni Award

Law

2005

Donald

Quinn

Legacy Alumni Award

Law

2005

John

Quinn

Legacy Alumni Award

Med School

2005

Kathy

Quinn Byrne

Legacy Alumni Award

Arts&Sciences

2005

Stanley

Shaffer

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

2005

Jon

Tilton

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

2007

Obie

Austin

Defying the Odds

Nursing

2007

Irvin

Belzer

School of Law - Alumni Achievement

Law

2007

Steven

Bernstein

Spotlight Alumni Award

Law

2007

Robert

Bloch

Legacy Alumni Award

Arts&Sciences

2007

Leon

Bloch

Legacy Alumni Award

Law

2007

Leon

Bloch

Legacy Alumni Award

Law

2007

Henry

Bloch

Legacy Alumni Award

Business&Public Admin

2007

John

Eberhart

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2007

Margaret

Finefrock

School of Education - Alumni Achievement

Education

2007

Keith

Gary

Alumni Achievement/Biological Sciences Award Recepient

Biological Sciences

2007

Richard

Gibson

Bloch School of Management - Alumni Achievement

Business&Public Admin

2007

Dee

Hansen

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

2007

Thomas

Jones

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

2007

Susan

McCann

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

2007

Luke

Neff

Legacy Alumni Award

Pharmacy

2007

M.

Siddiqui

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

2007

Christine

Sullivan

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

2007

Joyce

Townser

School of Nursing - Alumni Achievement

Nursing

2007

Elizabeth

Uhlmann

Legacy Alumni Award

Arts&Sciences

2007

Rebecca

Wilder

School of Dentistry, Dental Hygiene - Alumni Achievement

Dental Hygiene

2008

Stanley

Banks

Defying the Odds

Arts&Sciences

2008

Ravishankar

Chandrasekaran

School of Computing & Engineering - Alumni Achievement

SCE

2008

Wendell

Clarkston

School of Medicine - Alumni Achievement

Med School

2008

Keith

Cutler

School of Law - Alumni Achievement

Law

2008

David

Donovan

School of Education - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2008

Pinghui

Feng

Alumni Achievement/Biological Sciences Award Recepient

Graduate Studies

2008

Karen

Foss

College of Arts & Sciences - Alumni Achievement

Arts&Sciences

2008

Matt

Hartwig

School of Pharmacy - Alumni Achievement

Pharmacy

2008

Mary

Jones

Conservatory of Music & Dance - Alumni Achievement

Conservatory of Music

2008

Lynn

Mouden

School of Dentistry - Alumni Achievement

Dentistry

2008

Lyle

Neff

Legacy Alumni Award

Pharmacy

2008

Owen

Neff

Legacy Alumni Award

Pharmacy

2008

Melissa

Neff

Legacy Alumni Award

Pharmacy

2008

Lloy